Субота, 10 квітня 2010 19:17

Значення знань про товари, що підлягають контролю на різних рівнях в діяльності ОВС

Кожен працівник правоохоронніх органів повинен чітко знати систему вимог, що пред’являються до різних видів товарів у вітчизняному законодавстві. Так наприклад, знання таких вимог для слідчого э обов’язковим, оскільки у Кримінальному кодексі України є велика кількість злочинів, пов’язаних саме з вимогами щодо товарів.
Для прикладу візьмемо статтю 227 ККУ. В ній вказується, що законом встановлено кримінальну відповідальність за випуск на товарний ринок або інша реалізація споживачам недоброякісної, тобто такої, що не відповідає встановленим стандартам, нормам, правилам і технічним умовам, або некомплектної продукції та товарів, якщо такі дії вчинені у великих розмірах. Покарання передбачено у вигляді штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправних робіт на строк до двох років, з позбавленням права займати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Яким чином слідчий має визначити чи є продукція якісною чи ні? Він має знати вимоги стандартів, норм, правил і технічних умов, які передбачаються в даній статті. Адже предметом даного злочину виступають недоброякісна або некомплектна продукція чи товари, що випускаються на товарний ринок або реалізуються безпосередньо споживачеві.
Недоброякісними на практиці визнаються продукція чи товари, які через свої недоліки не можуть бути використані за призначенням взагалі або без істотної переробки. При цьому не мають значення причини, з яких продукція чи товари стали недоброякісними, - це можуть бути недоліки виготовлення, природні особливості, внаслідок яких продукція чи товари втрачають свої характерні властивості чи якість (наприклад, закінчення строків реалізації даного товару).
Недоброякісною вважається і продукція (товар), яка виготовлена виробником з відхиленням від належно встановлених національних чи регіональних стандартів, технічних умов чи інших стандартів, запроваджених як обов’язкові відповідними технічними регламентами чи іншими нормативно-правовими актами, незалежно від того, чи може така продукція бути використана за призначенням.
Некомплектною є продукція (товар), в якій відсутні обов’язкові окремі деталі, вузли, інші частини чи додатки до неї, без яких продукція не може бути використана за призначенням взагалі або не може бути використана в повному обсязі, або в її використанні виникають труднощі, яких звичайно не існує при використанні аналогічної продукції у повному комплекті.
Або ще один приклад. В статті 204 ККУ вказується, що незаконне придбання з метою збуту або зберігання з цією метою, а також збут чи транспортування з метою збуту незаконно виготовлених алкогольних напоїв, тютюнових виробів або інших підакцизних товарів, карається штрафом від п’ятисот до тисячі п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, з конфіскацією незаконно виготовленої продукції та обладнання для її виготовлення.
Для того, щоб кваліфікувати злочин за цією статтею, слідчий повинен знати, які товари підлягають оподаткування акцизним збором.
Акцизним збором визнається непрямий податок на окремі товари, визначені законом як підакцизні, який включається до ціни цих товарів. Акциз є одним із стабільних і суттєвих джерел поповненім бюджету держави, встановлюється, як правило, на високоліквідну високорентабельну чи монопольну продукцію, виконує не лише фіскальну, а й регулюючу, а інколи і природоохоронну функцію. Переліки підакцизних товарів затверджуються і періодично переглядаються ВР.
Так, наприклад, до інших підакцизних товарів на сьогоднішній день належать: 1) деякі транспортні засоби та шини до них; 2) ювелірні вироби; 3) нафтопродукти (авіаційний бензин, реактивне паливо, моторні бензини певних марок, дизельне пальне тощо); 4) деякі продукти харчування (наприклад, кава, ікра осетрових, краби готові або консервовані, шоколад з начинкою або без начинки, пиво солодове); 5) інші товари (одяг хутровий із норки, нутрії, песця або лисиці, одяг із натуральної шкіри, рушниці спортивні, мисливські та для стрільби по мішенях, магнітофони та інша звукозаписувальна апаратура, печі мікрохвильові, офісні меблі, телевізійні приймачі кольорового зображення, аудіокасети та відеокасети без записів та із записами, компакт-диски тощо).
В статті 307 ККУ вказується, що незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання з метою збуту, а також незаконний збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів - караються позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.
Для того, щоб кваліфікувати злочин за цією статтею, слідчий повинен знати, які товари є наркотичними засобами, які дозволені для продажу в аптеках, які не можуть реалізовуватися без рецепту, які взагалі заборонені для реалізації.
Подібних вимог можна навести велику кількість. Причому вони будуть торкатися не тільки слідчого. Так, наприклад, в КУАП цілий ряд статей пов’язаний з вимогами щодо товарів. При цьому даним кодексом керуються в значно більших випадках ніж Кримінальним.
Таким чином, знання вимог, щодо товарів на різних рівнях допоможе значно підвищити ефективність правоохоронної діяльності працівників органів внутрішніх справ.