Субота, 10 квітня 2010 19:18

Значення знань про ціну і вартість товару, про види і способи визначення цін в діяльності ОВС

Кожен працівник правоохоронніх органів повинен знати і розуміти особливості ціноутворення на різні види товару. Це пов’язано з тим, що в чинному законодавству існує ряд обмежень і правил, за порушення яких в сфері ціноутворення передбачено різні види відповідальності.
Існує і більш практичне пояснення значення ціноутворення для ефективності діяльності правоохоронніх органів.
Так, наприклад, в статті 225 ККУ вказується, що умисне обмірювання, обважування, обраховування чи інший обман покупців або замовників під час реалізації товарів або надання послуг, якщо ці дії вчинені у значних розмірах,— караються штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від ста до двохсот годин, або виправними роботами на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Відмітимо, що в даному випадку обраховування має вигляд або неправильного підрахунку вартості проданого товару й отримання внаслідок цього з покупця більшої, ніж належить, грошової суми, або ж неправильного підрахунку кількості одиниць товару, яка передається покупцеві, і передачі йому в такий спосіб меншої, ніж оплачена, кількості товару.
Під іншим обманом розуміється застосування будь-яких, крім названих вище, способів, за допомогою яких винний отримує від покупця чи замовника більшу грошову суму, ніж та, що має бути сплачена за товар чи послугу відповідно до встановлених цін чи тарифів. Іншим обманом є, зокрема, продаж товару за ціною, вищою від встановленої (цей спосіб ще називають “перевищенням встановлених роздрібних цін”), продаж зіпсованих товарів, продаж товарів нижчого сорту за ціною вищого, перевищення встановлених цін і тарифів на побутові і комунальні послуги, що надаються населенню, тощо.
Для того, щоб викрити даний злочин, слідчий повинен чітко розуміти сутність ціноутворення та його методику.
В КУАП в статті 160-3 вказується, що продаж у підприємствах торгівлі (громадського харчування), які належать громадянам на праві власності, або в кооперативах чи інших об’єднаннях, що мають дозвіл на торговельно-посередницьку діяльність, товарів, які виділяються з державних ринкових фондів або придбані ними в роздрібній мережі, за цінами, що перевищують встановлені роздрібні ціни на ці товари, з порушенням встановлених правил торгівлі, -
тягне за собою накладення на особу, яка прийняла рішення про підвищення цін, штрафу в розмірі від п’ятисот до однієї тисячі карбованців з конфіскацією цих товарів та виручених грошей.
Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені повторно, -
тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від однієї тисячі до трьох тисяч карбованців з конфіскацією цих товарів та виручених грошей.
При цьому працівник міліції, щоб виявити таке порушення повинен розбиратися в особливостях ціноутворення, розуміти механізм такого правопорушення, знати, якими документами регламентується ціна на товар тощо.
Ці знання дозволять йому значно швидше розібратися в сутності правопорушення та підвищити власну ефективність діяльності.